ANA SAYFA | KİŞİSEL GELİŞİM | GÜNCEL | BAŞVURU FORMU
 
İŞ ARIYORSANIZ BU 7 TAVSİYEYE KULAK VERİN

 

İnternet, dünyadaki iletişim, üretim ve tüketim biçimlerini hızla dönüştürüyor. Araştırmalara göre, üniversitelerde öğretilen bilginin büyük bir bölümü, öğrenciler mezun olana kadar güncelliğini yitiriyor. Mezun olanlarsa işgücüne girmekte ciddi anlamda zorlanıyorlar.

Milliyet’ten Fatoş Karahasan’ın haberine göre, küresel krizle birlikte, işsizlik oranları hızla yükseliyor. Pek çok sektörde insan gücüne duyulan ihtiyaç azalıyor. İş sahibi olanlar da, iş arayanlar da gelecek kaygısı içinde yaşıyorlar. Dünyada online işe alımı icat eden, 53 ülkede ofisi olan, 88 milyon özgeçmişe dünyanın en büyük CV veritabanına sahip Monster.com, Türkiye Genel Müdürü ve Gelişen Pazarlar Bşk. Yrd. Ebru Çapa’ya, iş arayanların neler yapması gerektiğini sordum. Aşağıdaki tavsiyeleri sıraladı:

1- Kendinizi Google’layın: Google ve Yahoo gibi popüler arama motorlarına kendi adınızı aratın. Karşınıza itibarınıza zarar verebilecek bilgiler çıkarsa, bilgilerin yer aldığı siteyle iletişime geçip kaldırılması için uğraşın.

2- Sosyal ağlardaki profillerinizi gözden geçirin: Facebook , Linkedin, Friendfeed gibi sitelerde müstakbel işvereninizi rahatsız edebilecek fotoğraf ya da hikayeler paylaşıp paylaşmadığınıza bakın. Arkadaşlarınız, hakkınızda negatif bir şey yazmış mı kontrol edin. Facebook’ta üye olduğunuz grupları da gözden geçirmeyi unutmayın. Youtube’da yayınladığınız video içerikleri ya da Twitter’daki yazılarınızın da işverenler tarafından görülebildiğini unutmayın.

3- Kişisel web sitenizi ve blogunuzu düzenleyin: İşverenlere ters düşebilecek konuları ya da deneyimlerinizi kişisel web siteniz ya da blogunuzda paylaşmamaya dikkat edin.

4- Kendi tarzınızı seçin: Sosyal ağların servislerinin size sunduğu her çağrıya balıklama atlamayın. Bazı siteler profesyonel alanlara yönelirken, bazıları kız/erkek arkadaş bulmaya yoğunlaşmıştır. Birçoğu ise iş ve keyfi aynı anda sunar. Yeni tanıştığınız bir kişiyle uyum yakalayabilir ve sonra onun hayallerinizin şirketinde çalıştığını öğrenebilir, hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

5- Profilinizi düzenleyin: Sadece eğlence amaçlı oluşturulmuş sosyal ağlar bile kariyeriniz için olumlu bağlantılar kurmanızı engelleyebilir. Müstakbel bir patronun görmesini istemeyeceğiniz hiçbir şeyi profilinizde bulundurmayın. Potansiyel firmalar sizin internetteki profilinize ulaşabilir ve buradan sizinle ilgili bir yargıya varabilirler. Bunu aklınızda bulundurun ve profilinizi potansiyel firmaların görmelerini isteyeceğiniz şekilde düzenleyin.

6- Online Forumlara ve bloglara mesaj yüklerken dikkatli olun: Çünkü yazdıklarınızın orada kalma ihtimali ve işveren izin önüne düşmesi an meselesi olabilir.

7- Kendi PR’ınızı yapın: Nasıl markalar kendini yeteneklere pazarlıyor siz de kendi markanızı firmalara duyurun. Ya kendi web sitesini –blogunuzu oluşturun ya da online kariyer sitelerine CV’nizi bırakın.