ANA SAYFA | KİŞİSEL GELİŞİM | GÜNCEL | BAŞVURU FORMU
 
ETKİLİ CV NASIL HAZIRLANIR?

İsim, E-mail, Telefon, Adres

Cv’nize isminizi, ev ve elektronik posta adresinizi, telefonunuzu eksiksiz ve doğru olarak yazınız. Unutmayınız, Cv’nizi gönderdiğiniz kişilerin, sizinle iletişime geçebilmeleri için sizin yazdığınız iletişim bilgilerinden başka bir iletişim kanalları olmayacaktır. Cv’niz içindeki isim ve adres bilgileri Cv’nizin hayat bulması için oldukça önemlidir. İsminizi büyük harflerle kâğıdın üst ortasına veya sol tarafına yazabilirsiniz. E-mail adresinizin doğrudan isminizle bağlantılı olmasına veya isminizi çağrıştırmasına dikkat ediniz. İsminizi doğrudan yansıtan yahut isminizle alakalı e-posta adreslerinin işveren gözünde güvenirliliğinizi artıracağını unutmayınız.

İş/Kariyer Hedefi

İş, kariyer hedefinize Cv’nizde yer verebilirsiniz. İş/kariyer hedefinizi açıkça ortaya koyduğunuz da işverenin sizi istediğinizden başka bir pozisyonda görevlendirmesinin önüne geçmiş olursunuz. Cv’nizle birlikte doğru düşünülmüş, sizi anlatan ve tanıtan, bir ön mektup ile başvurunuzun olumlu değerlendirilme şansını artırabileceğinizi unutmayınız.

Ön Mektup Yazımı

Ön mektup Cv’nizi diğer Cv’lerden ayıran belirleyici bir fark oluşturabilir. ‘Cv’me ön mektup eklemem gereksiz ve anlamsız, ön mektupları işveren dikkate almaz’ gibi bir düşünceniz varsa bu düşünceden vazgeçmenizi tavsiye ederiz. Yapılan araştırmaların sonucuna göre, potansiyel işveren konumundaki firmaların büyük çoğunluğu sizin hakkınızda ilk izlenimlerini ön mektubunuz üzerinden oluşturmaktadır. Ön mektubunuz ile fikirlerinizin neler olduğunu, kendinizi ifade edebilme kabiliyetinizin derecesini de bir anlamda ortaya koymuş olursunuz. Bu da işveren gözündeki değerinizi artırabilir. Ön mektubu, suya atılan bir taş ve o taşın suda oluşturduğu dalgalanmalar ve bu dalgalanmaların çizdiği şekillerin yansımaları olarak örneklendirebiliriz.

Eğitim

Belirli bir iş tecrübeniz varsa, önce iş tecrübenizi daha sonra eğitim düzeyinizi Cv’nize ekleyiniz. Ancak henüz yeni mezun olmuş yahut öğrenci iseniz bu bölümde mümkün olduğunca açıklayıcı cümleler kurunuz. Aldığınız derslerin listesini, okulda üstlendiğiniz ve tamamladığınız projelerinizi ayrıntılı olarak anlatınız. Eğitim durumunuza bölümünüzü, mezuniyet yılınızı ve derecesini eklemeyi unutmayınız.

İş Tecrübesi

İş tecrübenizin Cv’niz deki en önemli bölümlerden biri olduğunu unutmayınız. Cv’nizi inceleyen işveren daha önceki çalıştığınız yeri, oradaki unvanınızı, o yere kattığınız anlam ve değeri dikkate alacaktır. Firmaların ana amacı kar etmek, hedef kitle zihninde olumlu imaj ve itibar yaratmaktır. İşveren sizin eski çalıştığınız işyerine yukarıda saydığımız katkıları yapıp yapmadığınız üzerinden sizi değerlendirmeye tabii tutacaktır. Eğer ifadelerinizle ve somut kanıtlarınızla eski iş yerinize büyük faydalar sağladığınızı ortaya koyarsanız yeni bir iş edinme yolunda önemli bir yol kat etmiş olursunuz.

Yabancı Dil

Eğer herhangi bir yabancı dil bilmiyorsanız, Cv’nizde bu bölüme hiç yer vermeyiniz. Bir ya da daha çok sayıda yabancı dil biliyorsanız bunları derecelendirme yaparak yazınız. Başvurduğunuz işyerine karşı, görüşme sırasında ya da daha sonraki zamanlarda zor duruma düşmemek için, dil bilginizi ölçmek için yapılacak testte çıkacak olası sonuçları göz önüne alarak derecelendirme yapınız.

Aktiviteler ve Hobiler

Kendinizi olduğunuzdan başka biri gibi göstermeye çalışmayınız. Genellikle bu bölümde kişiler gerçek hayatlarında hiçbir zaman ilgi duymadıkları ya da hakkında hiçbir şey bilmedikleri aktiviteleri işverenin hoşuna gideceği düşüncesinden hareketle sosyal gözükmek için yazarlar. Sırf yazmış olmak için gerçekte yapmadığınız şeyleri yazmayınız. Eğer gerçekten kitap okuyorsanız ne tür kitaplar okumaktan hoşlandığınızı belirtebilirsiniz. Boş zamanınızda neler yapıyorsunuz? sorusuna “kitap okuyorum” yanıtını vermeyiniz. Birincisi kitap okumak boş zaman işi değildir, üstünde durularak önemle yapılması gereken bir iştir. İkincisi boş zaman diye bir şey yoktur. Hiçbir iş yapmayan insanlar için boş zaman vardır. İşverene boş zaman geçirdiğinizi anlatmayınız, işsiz olduğunuz dönemde neler yaptığınızı taklit yapmadan, doğal olarak kendiniz kalarak ifade ediniz.